<>


                    Zakład Gospodarki Komunalnej
                   
ul. Poznańska 44 
62-066 Granowo
tel. (061) 44 72 001 wew. 28

 

http://www.zgk.granowo.biuletyn.net 



Godziny otwarcia:

od poniedziałku - do piątku - 07:00 - 15:00
        
Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej:
inż. Grzegorz Hamrol

g.hamrol@zgkgranowo.pl



ZGK w Granowie jest jednostką organizacyjną Gminy Granowo odpowiedzialną za czynności związane z obsługą mieszkańców gminy w zakresie zaopatrzenia w wodę, utylizacji ścieków oraz utrzymania czystości i zieleni. Ponadto ZGK wykonuje na zlecenie Urzędu Gminy prace związane z utrzymaniem ciągów komunikacyjnych.


WODA

Obecnie w naszej gminie mamy trzy hydrofornie. Największa znajduje się w Kubaczynie. Z tej hydroforni zasilane jest 7 wiosek: Granowo, Kubaczyn, Drużyń, Kotowo, Niemierzyce, Strzępiń i Separowo. Druga hydrofornia znajduje się w Kąkolewie i obsługuje dwie największe po Granowie wioski czyli Kąkolewo i Granówko. Trzecia hydrofornia znajduje się w Januszewicach. Z niej woda dociera do trzech wsi: Januszewic, Bielaw i Zemska. Od 20.06.2018r. obowiązują stawki ustalone przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, decyzją nr PO.RET.070.451.2.2018.KS. Zatwierdzone taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków znajdują się w załączniku.

 

ŚCIEKI 

Od kilku lat w Granowie działa oczyszczalnia ścieków. Była ona budowana dwuetapowo w miarę pozyskiwania środków na ten cel. W pierwszym etapie postawiono blok o wydajności 300 m3 na dobę i zaczęto kanalizować wieś Granowo. Po ukończeniu tego etapu dostawiono blok 600 m3 i rozpoczęto kanalizowanie pozostałych wsi. Na dzień dzisiejszy podłączone są Granowo, Kubaczyn, Niemierzyce, Separowo, Granówko i częściowo Bielawy. Pozostałe wioski będą podłączone sukcesywnie w miarę pozyskiwania przez Urząd Gminy Granowo środków, głównie liczymy na środki unijne. Cenę za odbiór i utylizację ścieków zatwierdza się wraz z ceną wody. W miejscowościach, gdzie nie ma jeszcze czynnej kanalizacji sanitarnej mieszkańcy ponoszą koszty transportu ścieków oraz od  dnia 1 lipca 2018r. koszty utylizacji równe cenie ścieków pomniejszone o dotację Gminy Granowo wynoszącą 1 zł. netto/m3 przywiezionych ścieków. Opłata ta płatna jest u przewoźnika w chwili odbioru ścieków. Firmy zajmujące się wywozem nieczystości ciekłych w naszej gminie to: "KOM-ROL" Leon Gawron, tel. 600 749 430 oraz Usługi Asenizacyjne Paweł Biber, tel. 607 374 788.

   

                                                                                                                                                                                                 ODPADY

Zgodnie z obowiązującym prawem od 1 lipca 2013r. gminy muszą zapewnić odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców. Z tego właśnie powodu 17 gmin, w tym Granowo, powołało Związek Międzygminny SELEKT z siedzibą w Czempiniu, który przejął wszelkie prawa i obowiązki związane z gospodarką odpadami komunalnymi w tych gminach. Właściciele nieruchomości zobowiązani są tylko do złożenia deklaracji o ilości mieszkańców w danej nieruchomości u pana Bernarda Sucharskiego z Zakładu Gospodarki Komunalnej Granowo, co jest podstawą do rozpoczęcia odbioru odpadów z posesji. Koszt opłaty za w/w usługi naliczany jest od ilości zamieszkałych pod danym adresem osób. Opłata jest stała, niezależnie od ilości wytworzonych odpadów. Wysokość opłat uzależniona jest od tego czy segreguje się surowce wtórne, czy nie. W przypadku segregowanych odpadów cena wynosi 13 zł/osobę, natomiast w przypadku nie segregowania odpadów cena wynosi 26 zł/osobę. W momencie zmiany ilości zamieszkałych osób, należy w terminie 14 dni złożyć korektę deklaracji. Związek Międzygminny SELEKT w drodze przetargu wyłania najkorzystniejszą firmę wywozową.  Gminę Granowo obsługuje firma LS - PLUS, TEL. 61 447 84 59, 517 243 239. Firma REMONDIS pobiera jedynie opłaty za dzierżawę koszy na śmieci, od osób, które podpisały z nią umowy dzierżawy tych koszy. Osoby, które posiadają kosze zakupione we własnym zakresie, opłaty tej nie ponoszą.
Poniżej przypominamy co wolno wrzucać do worków, a czego nie:

 

 

Tworzywa sztuczne

Szkło kolorowe
i białe

Papier, makulatura

Wrzucamy:

Zgniecione puste butelki plastikowe po napojach typu PET,

Puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości

Czyste kanistry plastikowe

Torebki foliowe

Butelki ze szkła białego i barwionego

Słoiki po dżemach i przetworach pozbawione metalowych nakrętek, zacisków i uszczelek

Opakowania szklane po pokarmach dla dzieci

Kartony, tekturę falistą

Gazety, magazyny, gazetki reklamowe, ulotki, katalogi

Zeszyty i stare książki

Czyste torebki papierowe, papier pakunkowy

Nie wrzucamy:

Tworzyw sztucznych pochodzenia medycznego, mokrych folii

Opakowań i butelek po olejach i smarach

Puszek i pojemników po farbach i lakierach

Opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych

Naczyń żaroodpornych (luminarz, arcoroc, itp.), kryształów

Porcelany, fajansu, ceramiki, płytek ceramicznych, doniczek

Luster, kineskopów, świetlówek, żarówek, szyb okiennych zbrojonych i samochodowych

Szkła laboratoryjnego oraz ampułek po lekach

Zabrudzonego lub zatłuszczonego papieru, resztek żywności

Ubrań i pieluch, pampersów, kartonów po sokach, napojach i mleku

Papieru termicznego do faksu i drukarki, kalek, pergaminu

Tapet, worków po wapnie, cemencie, gipsie, styropianu